Mersin Büyükşehir Belediyesi Tonlarca Atığı Geri Dönüştürdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Sıfır Atık” projesi kapsamında birimlerine kurduğu atık ayrıştırma üniteleri sayesinde, tonlarca atığı kaynağında ayrıştırdı. Son 3 yıl içinde oluşan ambalaj ve plastik atıkların yanı sıra, bakım ve onarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan elektrik ve elektronik atıklar, toner, pil ve motor şanzıman yağları gibi toplam 730 ton atığın bertaraf ve geri dönüşümü sağlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, “Sıfır Atık” projesi kapsamında birimlerinden çıkan tonlarca atığın bertaraf ve geri dönüşümünü sağladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Sistemi’ne kayıt olan Büyükşehir Belediyesi, birim ve yerleşkelerine koyduğu atık ayrıştırma üniteleri ile son 3 yılda toplam 730 ton atık ayrıştırdı. Ayrıştırılan atıklardan biyobozunur atıklar bertaraf edilirken, kağıt, plastik ve bakım onarımdan çıkan tüm atıklar geri dönüşüme gönderildi. Büyükşehir Belediyesi bu sayede, tonlarca atığın doğaya ve çevreye olumsuz etkilerini en aza indirdi.

BÜYÜKŞEHİR’IN 63 BİRİMİ SIFIR ATIK BELGESİ KAZANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2019 yılında yayınlanan Sıfır Atık Yönetmeliği’nin ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sıfır Atık sistemine dahil oldu. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren birim ve yerleşkelere, atık ayrıştırma üniteleri ve ekipmanları yerleştirerek personelin bu konuda eğitim almasını sağlarken, 63 adet birim ve yerleşkeye de temel seviye Sıfır Atık Belgesi kazandırdı. Yeni kurulan hizmet birimlerinin de temel seviye Sıfır Atık Belgesi alabilmesi için işlemler devam ediyor.

ATIKLAR TÜRÜNE GÖRE KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILIYOR

Atıklar kağıt, plastik ve biyobozunur atıklar başta olmak üzere türüne göre ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan atıklardan biyobozunur atıklar bertaraf tesislerinde bertaraf edilerek elektrik enerjisi üretiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bakım, onarım ve diğer hizmetlerinden kaynaklanan elektrik ve elektronik atıklar, atık piller, atık tonerler, motor şanzıman yağları ve buna benzer atıkların ise kaynağında ayrıştırılarak, Bakanlık tarafından lisanslandırılmış atık taşıma araçlarıyla, lisanslı firmalarda bertaraf edilmesi sağlanıyor. Kent genelinde bulunan Atık Giysi Kutuları’nda biriken kıyafetlerden kullanılmamış olanlar Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyafet Evleri’nde ihtiyaç sahiplerine teslim edilirken, kullanılmayacak durumda olanlar ise geri dönüşüme gönderiliyor.

ZEKİ ALTUN: “200 TON AMBALAJ ATIĞI, 530 TON TEHLİKELİ ATIK TOPLANDI”

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı’nda Sıfır Atık Yönetimi ve Denetim Şefi olarak görev yapan Çevre Yüksek Mühendisi Zeki Altun, Büyükşehir Belediyesi olarak, atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Altun, “2020 yılından bu yana birimlerimizden toplanan 200 ton civarında ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırıldı. Ayrıca Belediyemizin hizmet, bakım ve onarım faaliyetleri dahilinde toplanan yaklaşık 530 ton tehlikeli statüdeki atık da ayrı olarak geri kazanım firmalarına teslim edildi. Kentimizin birçok noktasında atık tekstil kutuları var. 2020 yılı itibariyle tekstil atıkları kaynağında ayrı toplatılarak, Dairemiz koordinasyonunda Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’yla beraber Kıyafet Evlerine teslim ediliyor. 2020’den bu yana yaklaşık 40 bin adet yeni kıyafet, Kıyafet Evlerinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza teslim edildi. Tüketimlerimiz sonucunda ortaya çıkan atıkların geri dönüştürülmesi durumunda, doğal kaynakların tüketimi asgari seviyeye düşecektir. Bu anlamda atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşüme kazandırılmasıyla hem israf önlenmiş olacak, hem doğal kaynaklarımız daha verimli hale gelecek, hem de hava, toprak ve su kirliliğinin önüne geçilmiş olacak. Özellikle vatandaşlarımıza ve çocuklara bu konuda büyük iş düşüyor. Sıfır atık bilincinin oluşturularak, evlerimizde tüketim sonucu ortaya çıkan çöplerin, kaynağında ayrı toplanması gerekmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir